ЕП: Скандално
изследване за ICNIRP
Мобилните оператори сами си определят гранични
стойности
18 юни 2020
Ново изследване: Промишлеността
влияе върху определянето на граничните стойности за защита на здравето при нейонизиращата
радиация и игнорира научните изследвания
Линк за цялото изследване на английски:
https://klaus-buchner.eu/wp-content/uploads/2020/06/ICNIRP-report-FINAL-JUNE-2020.pdf
The
International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection: Conflicts of
interest , corporate capture and the push for 5G - Klaus Buchner and Michèle
Rivasi
(„Международната комисия за защита от нейонизираща радиация: конфликт на интереси, връзки с корпорациите и натискът за въвеждане на 5G” – автори Клаус Бухнер и Мишел Риваси)
В
Европейския парламент днес беше публикувано изследване от 98 страници за ICNIRP
(Международната комисия за защита от нейонизираща радиация), от Michèle Rivasi
и проф. Klaus Buchner, двама евродепутати от Франция и Германия. („Международната комисия за защита от нейонизираща радиация: конфликт на интереси, връзки с корпорациите и натискът за въвеждане на 5G” – автори Клаус Бухнер и Мишел Риваси)
Резултатът от този доклад е скандал: Германия твърди, както и повечето страни от западния свят, че безжичната радиация е безвредна, когато е под граничните стойности, предложени от ICNIRP.
Това става, като се вярва, че членовете на ICNIRP са независими учени, при които няма конфликт на интереси. Но докладът на Риваси и Бухнер доказва, че ICNIRP е частно обединение, регистрирано в Мюнхен. То има многобройни тесни връзки с мобилните оператори. За техните изследвания на мобилните телекомуникации повечето членове на ICNIRP получават пари от промишлеността. Освен това при своите предложения за граничните стойности обединението „напълно е взело под внимание” указанията на ICES.
(“ICNIRP has delayed finalizing their conclusions to give full consideration of ICES’s recommendations”.)
При това ICES е американско обединение, което също е частно и е тясно свързано с мобилните оператори, по-спеиално с Motorola.
ICNIRP обитава офиси във Федералната служба по защита от излъчвания. На практика научната секретарка на службата извършва и секретарската работа на ICNIRP.
За да потвърди „безвредността” на излъчването, ICNIRP игнорира преобладаващата част от научните изследвания в тази област, като се твърди, че критичните изследвания не отговарят на изискванията за научно качество. ICNIRP прави това дори когато тези изследвания са публикувани в най-реномираните научни специализирани списания [1].
Проф.
Бухнер казва за това: „Това напомня за историята с азбеста, когато години наред
се твърдеше, че е безопасен. Защото уврежданията на здравето от мобилните
комуникации се изследват научно още от 1932 г. [2]. А регламентите на повечето
западни страни се противопоставят на научните резултати и следват една група от
„учени”, които са свързани с промишлеността. При това те много малко се
замислят за въздействията върху здравето.”
Докладът на Риваси-Бухнер трябва да има последици за граничните стойности, за законодателството, за изграждането на антени на мобилните оператори и за изграждането на 5G – въпрос, който трябва скоро да бъде разгледан от Федералния конституционен съд.
[1] Като
пример тук се посочва така нареченото изследване NTP, проведено от
Администрацията по храните и лекарствата на САЩ, и което установи канцерогенно
действие на нейонизиращата радиация.Докладът на Риваси-Бухнер трябва да има последици за граничните стойности, за законодателството, за изграждането на антени на мобилните оператори и за изграждането на 5G – въпрос, който трябва скоро да бъде разгледан от Федералния конституционен съд.
https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/about_ntp/trpanel/2018/march/tr595peerdraft.pdf
Показателно е също така, че ICNIRP изобщо не споменава в своите доклади италианското контролно изследване:
Belpoggi, F, et al.: Report of final results regarding brain and heart tumors in Sprague-Dawley rats exposed from prenatal life until natural death to mobile phone radiofrequency field representative of a 1.8 GHz GSM base station environmental emission, Environmental Research 165, 496–503 https://doi.org/10.1016/j.envres.2018.01.037.
[2] Първите работи за това са: Schliephake, Erwin: Работни резултати в областта на късите вълни. Deutsch. Medizin. Wochenschrift 1932; 58 (32): 1235-41. Виж също:
Schliephake, Erwin: Ултракъсите вълни в техните медицинско-биологични приложения.. Georg Thieme Verlag, Leipzig 1938.
Schliephake, Erwin: Терапия с къси вълни – Медицинското приложение на електрическите най-високи честоти Fischer Verlag, Stuttgart 1960
Източник на информацията:
https://klaus-buchner.eu/bestimmt-die-mobilfunk-industrie-ihre-eigenen-grenzwerte/